Ziemia Mielecka

Nie męczeńska śmierć, ale wiarę i życie całkowicie bez reszty oddane Bogu… – Właśnie to mają ze sobą wspólnego św. Szczepan – patron dnia dzisiejszego ze św. Janem z Dukli, do którego zaprowadziły nas w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia niecodzienne uroczystości.
 Z racji 600-lecia urodzin, Rokiem Św. Jana z Dukli ogłoszony został nadchodzący rok 2014. Jubileuszowych okoliczności jest więcej – każda z nich zaś zachęca, by w tym czasie bliżej przyjrzeć się świętości naszego Patrona.

26 grudnia 2013, uroczystej Mszy Świętej inaugurującej Rok Jubileuszowy przewodniczył ks. bp Adam Szal. Przewodnikiem homilii, którą Ksiądz Biskup skierował do licznie zgromadzonych wiernych, stał się patron dnia dzisiejszego, św. Szczepan. W ślad za nim szedł św. Jan – Dukielski Gospodarz – o którym Ksiądz Biskup mówił: On też był  świadkiem Chrystusa, modlącym się, z sercem otwartym na drugiego człowieka. To on był niezwykłym człowiekiem, który posiadł, mądrość wymodloną na kolanach. Zechciejmy w duchu wiary patrzeć na naszych świętych. Obyśmy i my wytrwali i dziś w niesprzyjających czasach.

Zapraszamy do archiwum dźwiękowego.
Rozpoczęcie Roku św. Jana z Dukli – powitanie – o. Jarosław Kania OFM  3,21 MB
Rozpoczęcie Roku św. Jana z Dukli – homilia – bp Adam Szal  8,02 MB
Rozpoczęcie Roku św. Jana z Dukli – podziękowanie – o. Micheasz Okoński OFM  2,52 MB
http://www.radiofara.pl/?p=
23648

Drodzy Czciciele św. Jana z Dukli!

 W rozpoczętym roku duszpasterskim pragniemy razem ze wszystkim wiernymi wyznawać wiarę w Syna Bożego.

 Wiarę w Syna Bożego w sposób doskonały wyznawał Patron naszej Ojczyzny – św. Jan z Dukli, którego 600. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w rozpoczynającym się niebawem 2014 roku.

Nasz Patron, uczył się wiary w rodzinnym domu, to wiara zaprowadziła go na Pustelnię, by w ciszy wsłuchiwać się w Boży głos, który powołał Go do wspólnoty zakonnej, najpierw do Franciszkanów Konwentualnych, a następnie do Bernardynów.

Całe jego życie kapłańskie i zakonne przepełnione było wiarą w Syna Bożego: to Jemu służył gorliwie w konfesjonale, to o Nim opowiadał głosząc Dobrą Nowinę, to Jego przyjmował pod sakramentalnymi Znakami i dzielił się Chrystusem z innymi.

Życie św. Jana z Dukli przepełnione wiarą potwierdzane było żarliwą modlitwą a także uczynkami miłości i dobroci względem tych, których spotykał na swojej drodze. Z wiarą przyjął także cierpienie związane z chorobą: ślepotę i owrzodzenie nóg.

 Błogosławiony Jan Paweł II, pielgrzymując do grobu św. Jana do Dukli w 1997 roku wskazał na wiarę naszego Patrona mówiąc o nim: Świętość błogosławionego Jana wynikała z jego głębokiej wiary. Całe jego życie i gorliwość apostolska, umiłowanie modlitwy i Kościoła, wszystko to było oparte na wierze. Była ona dla niego siłą, dzięki której potrafił wszystko to, co materialne i doczesne odrzucić, by poświęcić się temu, co Boże i duchowe.

 Zbliżający się Wielki Jubileusz 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli i ogłoszenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2014 rokiem św. Jana z Dukli jest okazją do dziękczynienia Bogu za tak wielkiego i skutecznego Patrona Polski, będzie to również czas łaski dla wszystkich, którzy wzywają Jego wstawiennictwa.

 Niech Boże Dziecię Jezus błogosławi nam wszystkim, niech podniesie swą rękę i błogosławi Ojczyznę naszą, abyśmy w zdrowiu i radości trwali przez cały „Janowy” rok:

  o. Micheasz Okoński OFM

kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli

Dukla – Narodzenie Pańskie 2013


           / Nadesłał – „Wojciech”- 27.12.2013./     

 

 

Comments are closed.

Ziemia Mielecka © 2008-2010 Wydawca: Stanisław Kalita - Trzciana 414; 39-304 Czermin; tel.: 177740751, 604151347, 177807115 kalitastan@gmail.com Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści.